Motýlia záhrada

Zážitkové učenie

Bolo to presne 20. apríla, keď sa v Materskej škole v Nitrici zjavil  zvláštny balíček s nápisom: Urgentné! Ihneď otvoriť! Drobná škatuľka prekvapila všetky nitrické deti – jej obsahom bol totiž malý plastový pohárik s viečkom, ktorý v sebe ukrýval  5 drobnučkých húseničiek čiernej farby.

Tak sa začal náš mesačný projekt: Motýlia záhrada. Cieľom projektu bolo priblížiť deťom fascinujúci životný cyklus motýľa. Deti mali možnosť na vlastné oči sledovať ako sa malilinké húseničky menia na veľké tučné húsenice, ktoré sa napokon zavesia dolu hlavou, začnú sa triasť a okolo ich tela sa vytvorí ochranný obal, ktorému hovoríme kukla. A potom už len vydržať to napätie, kedy konečne prepukne ten zázrak prírody a z kukly vyjde prekrásny motýľ. Nie, nevyletí, ale vyjde. Nitrické deti  už vedia, že motýlie krídelká sú zo začiatku pokrčené. Musí si ich najprv poriadne povystierať a rozcvičiť, kým príde jeho prvý let.

Deti sa tiež naučili, že ako každé iné zvieratko aj o motýlika sa treba starať. Potrebuje niečo piť aj jesť. Deti kŕmili motýliky kúskami pomaranča, banána a sladkým nektárom. Až napokon po 23. dňoch prišiel čas lúčenia. Lúčenie to bolo krásne a veselé. Deti zamávli motýlikom, ktoré šťastne vyleteli až k oblakom. Všetci však veríme, že sme ich nevideli naposledy. Určite sa s nimi ešte stretneme pri prechádzkach v tráve.

Fotografie